Czym jest BARF?
Dieta BARF to skrót od angielskiej nazwy „Biologically Appropriate Raw Food” czyli „odpowiednie biologicznie surowe jedzenie”. Twórcą diety BARF jest lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst który opracował ją dla psów. Przynosiła ona bardzo dobre efekty i z czasem dostosowano ją do potrzeb kotów. Do tej pory przeprowadzono liczne badania na temat żywienia kotów i wiemy jakie i w jakich proporcjach składniki odżywcze należy podawać kotu aby posiłki były jak najbardziej zbliżone do tych które koty przyjmują w naturze.
Podstawą diety BARF jest żywienie kotów mieszankami surowego mięsa i suplementów tak aby ich skład był jak najbardziej zbliżony do pożywienia które zwierzęta przyjmują w naturze. Główną cechą tej diety jest różnorodność dzięki której otrzymujemy pewność, że składniki odżywcze są dostarczane w odpowiednich proporcjach.
Surowe mięso jest najlepszym możliwym pożywieniem dla kota ponieważ zawiera ono naturalne witaminy, aminokwasy, minerały, kwasy tłuszczowe i inne ważne składniki pokarmowe. W naturze koty zjadają swoje zdobycze w całości dlatego aby posiłek jak najbardziej przypominał ten naturalny należy do mięsa zawsze dodawać suplementy. Są to zmielone skorupki jajek, algi, drożdże, tauryna, tran, olej rybi oraz krew.
W jaki sposób należy układać przepis na mieszankę BARF ?
Zanim zaczniemy komponować własne przepisy polecam dokładne zapoznanie się z treścią na forum Barfnyswiat.org oraz z poradnikiem dla początkujących Z pewnością znajdzie się tam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.
Kiedy poczujemy się już pewniej i będziemy pewni, że dokładnie zrozumieliśmy zasady diety BARF możemy spróbować ułożyć własny przepis pod rodzaj i ilość mięsa jakie kupiliśmy. Do tego będzie potrzebny kalkulator do BARF który można otrzymać w następujący sposób:
1 należy zarejestrować się na forum http://www.barfnyswiat.org
2 następnie skontaktować się z Hebe która poda nr konta na który należy przelać niewielką kwotę (na fundację charytatywną) Barfnyswiat.org kalkulator BARF
3 po zaksięgowaniu wpłaty Hebe udzieli stałego dostępu do kalkulatora oraz jego aktualizacji
Przepis tworzy się za pomocą kreatora wprowadzając wagę kota, mięso jakie mamy do dyspozycji oraz suplementy (kalkulator podaje sugerowane ilości suplementów).
Otrzymujemy tabelę z dokładnie rozpisanymi wartościami odżywczymi i witaminami.
Po dokonaniu odpowiednich korekt otrzymujemy gotowy przepis.
Sprawdzając poprawność musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na:
Ilość białka (5,3)i tłuszcz (2,3).
Tabela podaje przedział procentowy jednak nie sugerujemy się tym! Ilości musimy wyliczyć ręcznie ze wzoru ilość białka : ilość dni na które jest mieszanka : waga kota
(ilość dni na które jest mieszanka znajdziemy w zakładce ‘wydruk przepisu’). Analogicznie liczymy ilość tłuszczu. Z obu obliczeń musi wyjść: białka 5,3, tłuszczu 2,9
Jeżeli wyszło nam mniej lub więcej musimy tak zmienić przepis aby wyszły takie wartości.
W podanym przepisie mamy 888:39:4.3= 5,29 białka, 489:39:4,3=2,9 tłuszczu (w tym przypadku ilość tłuszczu została celowo zwiększona o 0,1)
- Stosunek wapnia do fosforu 1,15. U zdrowego kota musi zawsze wynosić 1.15
- Stosunek potasu do sodu 1,35
- Zawartość witamin których nadmiar szkodzi (np. A, D)
- Zawartość wody 72-75%
Jeżeli sprawdziliśmy 4 powyższe punkty sprawdzamy po kolei pozostałe witaminy porównując wartości z kolumny SUMA czyli to co nam wyszło z kolumną NORMA. Staramy się aby te wartości były jak najbardziej do siebie zbliżone. Na pewno nie uda się nam stworzyć przepisu idealnego jednak siłą BARF jest różnorodność dlatego jeśli w tej mieszance wyjdzie nam którejś witaminy trochę za mało pamiętajmy aby następna mieszanka składała się z innych mięs i wtedy różnica się wyrówna.
W początkowej fazie przygotowywania własnych mieszanek polecam skonsultować przepis na forum w wątku Barfnyswiat.org Receptariusz Wystarczy wkleić swój przepis i podać wagę kota. Na pewno zostanie sprawdzony i w razie potrzeby zostaną przekazane uwagi na temat tego co należy poprawić.
Co należy kupić aby przygotowywać BARF ?
Sprzęt:
- Maszynka do mielenia mięsa. 1/3 składników mielimy, dzięki temu suplementy lepiej się rozprowadzają
- Sitko szarpak do maszynki do mielenia
- Ostre noże
- Waga kuchenna do ważenia mięsa
- Waga jubilerska do ważenia suplementów (koszt 13zł)
- Słoiczki /pojemniki do mrożenia
- Komputer z excel
Suplementy:
- Skorupki jajek. Można przygotować je samemu. Ważne aby bardzo dobrze umyć jajka. Następnie gotujemy je, a skorupki zostawiamy na kilka dni do wysuszenia. Po wysuszeniu wyrzucamy białą błonkę z wnętrza skorupki a resztę bardzo drobno mielimy. Jeśli nie chcemy się tak bawić możemy kupić mączkę ze skorupek jaj Lunderland.
- Mączka z alg morskich np. Lunderland (suplement jodu)
- Drożdże piwne np. Lunderland (suplement witamin z grupy B)
- Tauryna np. Lilly’s bar –ważna żeby była czysta, bez żadnych dodatków np. antyzbrylaczy, które są dodawane do tauryny dla ludzi.
- Tran np. Lunderland (suplement witaminy A i D)
- Krew suszona wieprzowa (do kupienia na allegro) (suplement żelaza)
- Witamina E. Tokovit 100 lub 200
- Sól himalajska (suplement sodu i chloru)
- Olej z dzikiego łososia. Można również podawać olej z Kryla (skorupiak) np. Olimp Gold Krill w dawce dla dorosłego kota zawartość 1 kapsułki/dzień (suplementy witaminy D oraz kwasów DHA, EPA, Omega3)
Jakie mięso można podawać?
Przede wszystkim mięso musi być świeże i pochodzić ze sprawdzonego źródła. Mieszankę po przygotowaniu dzielimy na porcje i mrozimy. Dopiero po przemrożeniu czyli najwcześniej następnego dnia możemy podać ją kotu.
Jeśli chodzi o gatunki w zasadzie mamy pełną dowolność: wołowina, kaczka, gęś, dziczyzna. Jeśli chcemy podawać kurczaka to najlepiej jeśli będzie pochodził z wolnego wybiegu i powoli dorastał (70 dni). Jest wtedy szansa, że będzie miał w sobie mniej szkodliwych substancji. Cena takiego kurczaka to ok 2zł różnicy na kilogramie w porównaniu do zwykłego.
Powinniśmy za to bezwzględnie unikać podawania kotu wieprzowiny – ze względu na chorobę Aujeszkiego. Niektórzy podają kotom wieprzowinę argumentując to tym, że wszystkie świnie i ich mięso są badane. Jest to nie prawda a faktem jest, że zwierzęta są badane wybiórczo i może zdarzyć się że akurat my trafimy to zakażone mięso. Choroba Aujeszkiego jest całkowicie niegroźna dla ludzi a dla kota będzie zabójcza dlatego nie warto ryzykować. Jest mnóstwo innych mięs i mamy z czego wybierać.
Idealne proporcje mieszanki;
– surowe kości i mięso – 70-75%
– podroby (nerki, serca, płuca, żołądki) – 15-20% wagi mięsa + wątroba
– warzywa i owoce – 0-5%
Co zaliczamy do mięsa a co do podrobów.
Rodzaje mięsa wołowego:
źródło: https://www.facebook.com/groups/barfnekorepetycje