Zapraszamy do śledzenia informacji na naszej stronie.
Kupując kotka z naszej hodowli mają Państwo pewność, że będzie zdrowy, towarzyski, przyzwyczajony do przytulania i zabawy i oczywiście nauczony korzystania z kuwetki i drapaczka.
Nasze kociaczki dostarczają nam mnóstwo radości, bardzo kochamy i rozpieszczamy każdego kociego maluszka :).
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć naszych maluszków 🙂
Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024
🙂 Kot to członek rodziny i tak należy go traktować 🙂
Kot potrzebuje dużo troski, miłości i czułości z naszej strony, dobrego odżywienia i zapewnienia bezpieczeństwa.
Fascynujący nas świat roślin to nie tylko piękno, to czasem też niebezpieczeństwo.
Toksyczność niektórych roślin wynika z zawartości w nich substancji trujących. Mogą zawierać nierozpuszczalne szczawiany wapnia, żywice, saponiny triterpenowe, glikozydy. Nadają one częściom rośliny często nieprzyjemny gorzki smak. Niestety nie zniechęca to domowych kotów do podjadania ich z doniczek. Każda z wymienionych substancji wywołuje charakterystyczna dla siebie reakcje organizmu.
Glikozydy są to bardzo silnie trujące dla kotów substancje chemiczne. Duża ich ilość znajduje się np. w kliwii, oleandrze, cyklamenie lub aloesie. Zatrucie objawia się biegunką i wymiotami, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia nabłonka jelit i krwawienia z przewodu pokarmowego. Mogą również zostać uszkodzone nerki.
W ciężkich przypadkach zatrucia może wystąpić nadmierne pobudzenie i konwulsje. Śmierć jest spowodowana porażeniem układu oddechowego.
Saponiny to związki podobne o glikozydów, wykazujące silne właściwości pieniące. Duże ich ilości występują w anturium i bulwach cyklamenu. Po zjedzeniu przez kota kawałka tych roślin, mogą wystąpić wymioty, silna biegunka, zaburzenia rytmu serca oraz drgawki i śpiączka.Pierwszymi objawami zatrucia w tym przypadku są wysoka gorączka, obfite ślinienie oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Tym objawom towarzyszy nadpobudliwość nerwowa, depresja oddechowa, śpiączka i zaburzenia ruchowe. Na skórze zwierzęcia może pojawić się pokrzywka lub pęcherze. Podobnie jak w przypadku zatrucia żywicami, bardzo ważna jest jak najszybsza pomoc lekarska.
Szczawiany wapnia występują w postaci nierozpuszczalnych kryształków zawieszonych w soku roślin takich jak: monstera, szeflera, skrzydłokwiat, dieffenbachia czy anturium. Szczawiany wapnia same w sobie nie są toksyczne, jednak wywołują sile reakcje alergiczne, obciążają układ moczowy i mogą powodować uszkodzenie nerek. Zawarte w nich szczawiany wapnia mają postać ułożonych szeregowo igieł i występują w częściach roślin zawierających sok, czyli w liściach i w łodygach.
Kontakt z igłami zawartymi w soku powoduje bardzo silną reakcję histaminową ze strony błon śluzowych, polegającą na ich zaczerwienieniu. Następuje szybki obrzęk, nadmierne ślinienie, bolesność lub świąd języka, pokrzywka, podrażnienie przewodu pokarmowego, problemy z przełykaniem, wymioty. Pierwsza pomoc polega na spłukaniu błon śluzowych i wywołaniu wymiotów. Można podać zwierzęciu roztwór nasycony soli do picia, po czym udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Żywice – wiele gatunków roślin (m.in. ponisencja, kroton, azalia, fikusy) produkują żywice, które działają drażniąco na układ pokarmowy i skórę kota. Nawet otarcie się o łodygę czy liście może wywołać silną reakcję skórną.Zatrucie żywicami jest bardziej toksyczne i niebezpieczne dla kota. Objawia się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, łzawieniem i zapaleniem spojówek. Pierwsze oznaki zatrucia pojawiają się już po około dwudziestu minutach.
Po udzieleniu pierwszej pomocy – przepłukaniu śluzówek i wywołaniu wymiotów – konieczne jest jak najszybsze udanie się do lecznicy w celu płukania żołądka i podania odpowiednich leków.
Powodzenie leczenia zależy od naszej jak najszybszej interwencji przy pierwszych oznakach zatrucia.
Koty uwielbiają podgryzać rośliny, zwłaszcza kiedy coś zalega im w żołądku. Warto przygotować trawkę dla kotów lub samemu wysiać do malutkiej doniczki pszenicę, która jest słodka i mięciutka. Koty lubią zwłaszcza rano ssać słodkie kropelki rosy ze świeżo wyrośniętych roślinek.Kocia trawa, pszenica, kocimiętka, waleriana – gdy kot ma je w swoim zasięgu, nie będzie się kusił na szukanie na parapetach okiennych czegoś zielonego do zjedzenia. Na rynku są dostępne rozmaite pasty dla kotów, które pomagają w usuwaniu zatorów z przewodu pokarmowego, jednak nie zawsze to wystarcza – niektóre koty wprost uwielbiają zieloną przekąskę.
Przy doborze roślin do mieszkania lub na balkon kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i dobrem naszego przyjaciela. Jeśli chcemy mieszkać z kotem, musimy zrezygnować z ulubionych roślin. Musimy również uważać na wszelkie bukiety okolicznościowe, ponieważ mogą zostać wykonane z roślin silnie toksycznych dla zwierząt.
W zestawieniu niżej podajemy nazwy roślin z podziałem na te bezpieczne i te niebezpieczne. Niektóre z tych roślin, które zostały uznane za bezpieczne, ponieważ nie są toksyczne, mogą jednak spowodować uszkodzenia przewodu pokarmowego naszego kota. Taką rośliną jest np. Nolina, która ma bardzo twarde i ostre liście, mogące poranić gardło i przewód pokarmowy kota. Niektóre rośliny mają na powierzchni liści maleńkie włoski, które u niektórych osób mogą powodować podrażnienie skóry i wysypkę. Kot również może zareagować alergicznie, może pojawić się zaczerwienienie i opuchlizna oczu lub gardła.
Rośliny BEZPIECZNE dla kota | Rośliny NIEBEZPIECZNE dla kota |
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
| A
B
C
D
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
Ś
T
W
X
Z
Ż
Rośliny, których część jest trująca
|
źródło
http://leksykot.top.hell.pl/koty/zdrowie/dom/rosliny_bezpieczne#bs
http://leksykot.top.hell.pl/koty/zdrowie/dom/rosliny_szkodliwe 3