Żywienie kota – kilka podstawowych informacji

Żywienie kota – kilka podstawowych informacji

Koty i kocięta syberyjskie, Neva Masquerade w naszej hodowli karmione są karmami jak najbardziej zbliżonym do naturalnego pożywienia, przede wszystkim karmimy zgodnie z zasadami diety BARF , czyli mieszanką surowych mięs z suplementami , samodzielnie przez nas przygotowywaną, ale małe kociaki przyzwyczajamy również do jedzenia dobrej jakości puszek wysokomięsnych.

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, w związku z czym optymalna dieta musi zaspokajać wszystkie jego potrzeby żywieniowe, które różnią się w zależności od: wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego lub chorób.

 

Prawidłowa dieta kota powinna być:

  • kompletna,
  • zbilansowana
  • bezpieczna – nie może zawierać składników zagrażających zdrowiu pupila takich jak substancje chemiczne lub zanieczyszczenia biologiczne, np. grzyby, bakterie, wirusy, pasożyty i ich toksyny .
    powinna być stała pod względem składu, odpowiednio strawna i smakowita.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych jest niekorzystny dla zdrowia kota.

Niektóre produkty żywieniowe są dla kotów niebezpieczne i mogą stać się przyczyną poważnych zatruć, np. ludzkie jedzenie z dodatkiem soli oraz czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy. Tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie kotów.

Kot nie potrzebuje pożywienia urozmaiconego pod względem składu, ale jego naturalną potrzebą jest zmiana smaku pokarmu.

Nagła zmiana składu pokarmu jest dla kota szkodliwa i może być przyczyną wielu chorób !

Najczęściej  występującymi błędami dietetycznymi są nagłe zmiany karmy mogące prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego w postaci biegunek lub wymiotów.

Nowe karmy powinny być wprowadzane powoli i  stopniowo, podajemy niewielkie ilości nowej karmy i obserwujemy kociaka. Jeśli z brzuszkiem wszystko jest w porządku, nie ma biegunek ani wymiotów to stopniowo zwiększamy wielkość podawanych porcji.

U kotów występuje instynktowna potrzeba zmiany smaku pożywienia. Z tego powodu wśród karm gotowych odnajdziemy ogromny wybór produktów w różnych wersjach smakowych, które zaspokajają tę naturalną potrzebę kota, a równocześnie zapewniają odpowiednią ilość i proporcje makro o mikroskładników

Alergie i nietolerancje pokarmowe

U kotów zdarzają się alergie pokarmowe – najczęściej na konkretne białka, np. na wołowinę i najczęściej na kurczaka. Jeśli podejrzewamy u naszego kota alergię, warto jest zmienić karmę na taką, która zwiera tylko jeden gatunek mięsa.

Większość kotów źle reaguje na produkty pochodzenia roślinnego, np. kukurydzę lub soję i tych węglowodanów należy bezwzględnie unikać.

Na rynku dostępne są karmy puszkowe, które nie zawierają  tego typu „wypełniaczy” całkowicie zbędnych w diecie kota.

Każde pożywienie zawierające składnik, na który zwierzę jest uczulone, będzie wyzwalało objawy kliniczne alergii. Powodem tych symptomów jest jednak indywidualna nadwrażliwość zwierzęcia na dany składnik, a nie jedzenie samo w sobie.

Innym przykładem niepożądanych reakcji na pokarm są nietolerancje, do których należy np. nietolerancja laktozy występująca u większości dorosłych kotów, w związku z czym podawanie produktów zawierających laktozę spowoduje biegunkę. Krowie mleko i przetwory mleczne nie powinny stanowić elementu ich diety

Polecam artykuł opisujący konsekwencje nadmiaru i niedoboru witamin u kota: Witaminy dla kota: rodzaje i objawy niedoboru

https://cowsierscipiszczy.pl/witaminy-dla-kota/#witamina-a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *