Z*Arya Małe Białe*PL, kotka syberyjska Neva Masquerade

Żywienie kota – ile razy dziennie karmić kota ?

Ile razy dziennie karmić kota? To powinien wiedzieć każdy opiekun

Karmienie kotów budzi wśród opiekunów wiele emocji, a czasami bywa źródłem frustracji. Wątpliwości budzi wszystko, nie tylko rodzaj karmy (mokrej / suchej), ale również częstotliwość podawania posiłków czy ich objętość. Jak karmić kota, żeby był zadowolony, ale nie utył? Czy lepiej stosować karmę mokrą czy suchą? Czy kocia depresja może mieć coś wspólnego z jedzeniem? Odpowiem na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej.

Natalia Grochal, koci behawiorysta

Jedzenie w naturze

Szacuje się, że w naturze koty polują przez 12 godzin na dobę, a w ciągu 24 godzin jedzą około szesnastu małych posiłków, na które składają się gryzonie, ptaki, owady, płazy i gady (żaby, jaszczurki). Mokry pokarm zaspokaja niemal 100% zapotrzebowania na płyny, toteż koty w naturze niewiele piją.

Koty lubią jeść to, co w kocięctwie dostawały od matki, podobnie jak ludzie lubią potrawy serwowane im w dzieciństwie. A więc jeśli kotka podawała kociakom głównie myszy, to jej potomstwo również będzie je preferowało. Jednak jakaś doza nowości jest dla kota zawsze atrakcyjna. Wiedzę tę warto przełożyć na domowe karmienie.

Jedzenie a wiek

Ile razy dziennie karmić młodego kota? Tyle, ile potrzebuje. Do 12. miesiąca życia nie ograniczamy porcji karmy. Po kastracji zapotrzebowanie na jedzenie nieco się zmniejsza (o około 20 procent). Warto mieć to na uwadze, aby nie dopuścić do rozwinięcia się otyłości u pupila.

Koty dorosłe powinny jeść około 5-6 niewielkich posiłków dziennie, złożonych najlepiej z karmy mokrej.

Nie polecam podawania karmy suchej – istnieją badania potwierdzające szkodliwy wpływ “chrupek” na kocie nerki, a także łączące ją z powstawaniem cukrzycy. Podawanie suchej karmy gdy schorzenia nerek już się rozwinęły jest w większości przypadków całkowicie niewskazane.

Mało a często

Podobnie jak kot dziki, nasz domowy mruczek potrzebuje kilku niewielkich posiłków podawanych co dwie – trzy godziny.

Warto utrzymać taki reżim, nawet jeśli wychodzimy z domu do pracy. Można kupić automatyczne karmidło, które będzie wydzielało kotu porcje mokrej karmy o wyznaczonych godzinach.

Karmienie małymi porcjami zapobiega przejadaniu się i wymiotom. Kot dostaje zawsze świeżą i intensywnie pachnącą karmę, dzięki czemu mniej wybrzydza nad miską. W ten sposób również łatwiej kontrolować wagę mruczka oraz jego apetyt. Spadek lub wzrost apetytu może świadczyć o stanie zdrowia i być wczesną oznaką choroby somatycznej lub zaburzeń psychicznych, takich jak kocia depresja.

Rodzaj karmy

Kota najlepiej karmić karmą mokrą – jest ona bezpieczniejsza dla kociego organizmu. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy tego robić, alternatywą pozostaje karma sucha z wysoką zawartością mięsa. Ile razy dziennie karmić kota karmą suchą? Najlepiej, żeby miał do niej stały dostęp, z jednoczesnym nieograniczonym dostępem do dużej ilości świeżej wody.

Na wybór karmy niewątpliwie wpływa to, ile koty mają zębów. Jeśli nasz pupil ma braki w uzębieniu lub w ogóle go nie ma, wtedy mokra karma będzie najlepszym wyjściem. Co prawda nawet bezzębne koty mogą jeść suchą karmę, bo jej nie gryzą, tylko połykają w całości.

Co wpływa na koci apetyt?

Apetyt konkretnego kota zmienia się pod wpływem wielu czynników: wieku, chorób, samopoczucia, dolegliwości bólowych, nastroju. Drobne odchylenia od normy nie powinny martwić, niepokojące są znaczące zmiany apetytu, a więc objadanie się lub anoreksja.

Niepokojące powinny być również częste wymioty. Należy zdiagnozować ich przyczynę, a może nią być zbyt łapczywe jedzenie, choroba, zatrucie. Koty często zatruwają się roślinami hodowanymi w domu. Najpopularniejszy kwiat trujący dla kota to tulipan, drugi w kolejności to lilia. Jeśli mamy w domu kwiat trujący dla kota najlepiej się go jak najszybciej pozbyć.

Brak apetytu powinien nas zaniepokoić. Głodówka trwająca ponad 2 dni może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, a w konsekwencji śmierci. Nadmierny apetyt także świadczy o jakimś problemie. Koty, podobnie jak ludzie, mogą się przejadać pod wpływem stresu.

Karmienie w problematycznych przypadkach

Poprawa apetytu u niejadków

Jeśli nasz kot jest niejadkiem warto uatrakcyjnić mu posiłki. Można to zrobić poprzez podgrzewanie ich lekko w mikrofalówce – ciepłe jedzenie intensywniej pachnie, a to właśnie zapach pobudza kota do jedzenia.

W sklepach zoologicznych można również znaleźć różne dodatki smakowe do karmy – sosy, posypki, zupki. Są one pomocne w procesie przestawiania kota z gorszej jakościowo karmy na lepszą oraz w przypadku zaburzeń łaknienia spowodowanych chorobą.

Karmienie mięsem

Niektórzy opiekunowie są zainteresowani karmieniem kota surowym mięsem. Dieta taka nosi nazwę BARF (skrót od angielskiego Biologically Appropriate Raw Food). Komponowanie posiłków zgodnych z jej wytycznymi jest możliwe w domu, ale wymaga solidnej wiedzy.

Każdy, kto chciałby w ten sposób żywić swojego kota powinien najpierw skonsultować się z weterynarzem, a potem z zoodietetykiem. Dieta BARF musi bowiem brać pod uwagę wiek, aktywność i stan zdrowia zwierzęcia. Przed jej rozpoczęciem należy wykonać podstawowe badania krwi i moczu.

Źródło: Fajny Ogród

Natalia Grochal, koci behawiorysta

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *