Jak przygotować się na przybycie Kotka?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zaproszenie pod nasz dach małego kotka musimy solidnie przygotować się na jego przybycie. Dzięki zakupowi kilku podstawowych akcesoriów kociak szybko się zadomowi, a my będziemy mogli skupić się na zabawie i budowaniu więzi.

Kocięta syberyjskie Neva Masquerade są bardzo ciekawskie, wesołe, uwielbiają zabawę i kontakt z człowiekiem. Same szukają możliwości towarzyszenia opiekunowi we wszystkich czynnościach. Reagują na swoje imię, przynoszą zabawki i z wrodzonym sobie wdziękiem zapraszają do zabawy 🙂

MISECZKI

Musimy zaopatrzyć się w dwie miski, jedną na jedzenie drogą na wodę. Najlepiej jeśli będą ceramiczne, ponieważ plastikowe trudno jest utrzymać w idealnej czystości, a metalowe mogą wywołać uczulenie. Niektóre koty nie lubią jeśli ich wąsy dotykają brzegów misek dlatego lepiej wybrać szerszą, szczególnie tę na wodę.

KUWETA i ŻWIREK

Kuwety dzielimy na odkryte i zabudowane. Odkryte są dużo tańsze, jednak jeśli trafimy na kota, który intensywnie kopie w żwirku będziemy ciągle sprzątać. Niektóre modele kuwet są na tyle estetyczne, że mogą stanowić ładny element łazienki, dlatego warto wcześniej rozejrzeć się i sprawdzić ofertę rynkową. Kuweta powinna być na tyle duża, żeby kot mógł się swobodnie obrócić. Dla własnej wygody dobrze jest wybrać taką kuwetę, która umożliwi łatwy dostęp do zużytego żwirku i tutaj dobrze się sprawdzają kuwety z dodatkowym, ruchomym elementem w górnej części, lub z szufladą.

Oczywiście będzie również potrzebna łopatka do usuwania zużytego żwirku.

Żwirki można podzielić na: naturalne, zbrylające, niezbrylające i silikonowe. W naszej hodowli używamy żwirki bentonitowe, zbrylające się, drobne i bez intensywnego zapachu. Nieźle sprawdzają się Biokat’s Micro, oraz Benek jasnoniebieski. Nie są to żwirki najwyższej jakości, ale są drobne i dobrze się zbrylają.

Jeżeli kotu nie będzie pasował wybrany przez nas żwirek trzeba go jak najszybciej wymienić na inny. Nie polecam jednak żwirków silikonowych, szczególnie dla kociaków ponieważ mogą go zjeść.

DRAPAK

Każdy kot ma naturalną potrzebę drapania (te z przyciętymi pazurami również) i od nas zależy, czy będzie drapał nasze meble czy drapak. Na rynku mamy ogromny wybór drapaków. Od najprostszych za kilkanaście złotych po piękne konstrukcje za kilka tysięcy. Przy wyborze rodzaju i wielkości musimy najpierw zastanowić się, gdzie kot będzie spał i gdzie będzie spędzał najwięcej czasu. Koty w większości przypadków mają potrzebę przeciągnięcia się i wbicia w coś pazurów zaraz po przebudzeniu. Ze względu na to, że z reguły śpią w różnych miejscach idealnym rozwiązaniem będzie rozstawienie kilku drapaków w taki sposób, żeby kociak miał do nich szybki dostęp zarówno po drzemce jak i po zabawie. Najlepiej jeśli będziemy mieć przynajmniej jeden duży stojący drapak np. w salonie, mniejszy np. słupowy w sypialni obok posłania kota, oraz jeden w korytarzu. Może był to deska z sizalem przykręcana do ściany, lub zwykła wycieraczka przy drzwiach.

Ogólnie rodzaje drapaków można podzielić na:

  • tekturowe, leżące –najtańsze, ale szybko się niszczą. Dodatkowo jeżeli nasz kot polubi gryzienie tektury części drapaka będziemy mieć w całym mieszkaniu.
  • słupkowe – warto wybrać od razu jak najwyższy słupek, aby dorosły kot mógł się wyciągnąć (np. 80cm)
  • płaskie do przymocowanie na ścianie – dość tanie i praktyczne, nie zajmują miejsca na podłodze
  • duże stojące drapaki, z kilkoma półkami oraz budką  – uważam że każdy kot powinien taki mieć. Koty uwielbiają się wspinać i jest to najlepsze rozwiązanie, Dodatkowo w tego typu konstrukcjach często są budki, w których kot może się schować jeśli zechce pobyć sam. Wybór wielkość takiego drapaka musimy dostosować to naszego mieszkania oraz możliwości finansowych.
  • wycieraczka –może pełnić funkcję drapaka szczególnie jeśli kot wita nas kiedy wracamy do domu

TRANSPORTER

Wybór rodzajów transporterów jest bardzo duży, ale przy wyborze należy kierować się nie tylko wyglądem, ale również praktycznością i wielkością. Jeżeli kupimy od razu większy model będziemy mieć pewność, że zmieści się do niego również dorosły kot. Najprościej transportery możemy podzielić na:

  • torby materiałowe które można złożyć na płasko i schować do szafy. Można je również postawić w pokoju i będą służyć jako budka do spania. Ich minusem jest to, że posiadają tylko jedno wejście co utrudnia wyjmowanie kota np. u weterynarza.
  • transportery plastikowe z drzwiczkami z przodu oraz zdejmowaną częścią górną. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ mamy dostęp do kota również od góry. Minusem jest to, że po każdym zdjęciu górnej części, zamykając transporter, musimy dokładnie spasować górę z dołem.
  • transportery plastikowe z drzwiczkami z przodu i rozchylaną górą. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie ponieważ kota błyskawicznie wyjmujemy i wkładamy górą.

ZABAWKI

Wbrew pozorom nie ma dużej ilość rodzajów zabawek. Do dyspozycji mamy: piłeczki, myszki, wędki z piórkami lub wstążkami, szeleszczące tunele, tory z piłeczką, laser (absolutnie nie wolno świecić kotu laserem w oko ponieważ można je uszkodzić!). Koty dość szybką nudzą się zabawkami, dlatego prędzej czy później pewnie będziemy w domu mieć wszystkie te rodzaje. Najlepiej aby kot nie miał stałego dostępu do wszystkich zabawek. Koty lubią różnorodność dlatego dobrze jest część zabawek schować i co jakiś czas je wymieniać.

CZESANIE I PRZYCINANIE PAZURÓW

Koniecznie trzeba wyposażyć się w szczotkę do czesania. Polecam drucianą, ale z kulkami na końcach. Kot to nie pies i nie będzie zachwycony z traktowania go samymi drutami. Jeśli mamy kociaka, który nie lubi czesania to można zacząć od szczotki z naturalnego włosia.

Przycinanie pazurków koniecznie należy zacząć jak najwcześniej ponieważ z upływem czasu będziemy mieć coraz większy problem z przekonaniem kota do współpracy. Koty z zasady nie lubią jeśli dotyka się ich łap. Jeżeli nie mamy wprawy początkowo możemy poprosić kogoś o to, aby odwracał uwagę kota np. jego ulubionymi przysmakami. Do obcinania kocich pazurków służą specjalne nożyczki. Obcinamy wyłącznie białą część, część różowa jest ukrwiona i naruszenie jej będzie kota bardzo bolało. Jeśli nie mamy doświadczenia najlepiej obcinajmy po jednym pazurku patrząc dokładnie co robimy. Nie zrobimy wtedy kotu krzywdy a sami powoli nabierzemy wprawy.

Close Menu